Nasze wydawnictwa w mikołowskich księgarniach Email

W mikołowskich księgarniach pytaj o książki wydane przez MBP

W  mikołowskich księgarniach "Karo" i „Fraszka” , można zakupić książki wydane przez naszą Bibliotekę. To świetna okazja żeby uzupełnić swoją biblioteczkę o lokalne wydawnictwa. Księgarnia "Fraszka" znajduje się przy mikołowskim rynku. Księgarnię "Karo" można odwiedzać przy ulicy Stawowej.

Dawno temu w Mikołowie. Kalendarium Historyczne do 1939 r.

"Dawno temu w Mikołowie. Kalendarium Historyczne do 1939 r." to najnowsza publikacja Mariusza Dmetreckiego.
Pozycja ta ukazuje dzieje Mikołowa poprzez lata, nie w formie opisu, lecz historycznego kalendarium. Obejmuje okres od średniowiecza do roku 1939. Autor opisał tu ponad 1000 wydarzeń z dziejów miasta. Książka dostępna jest zarówno w twardej jaki miękkiej oprawie.   Można ją nabyć także w Informatorim MBP w Mikołowie.

Tytuł: Dawno temu w Mikołowie. Kalendarium historyczne do 1939 roku.
Autor: Mariusz Dmetrecki

Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku.

Nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie ukazała się publikacja pt.: Filmowe Południe - Kino amatorskie na Górnym Śląsku. Autorem monografii jest Wojciech Szwiec.

Wojciech Szwiec na kartach opracowania przybliża czytelnikom terminologię związaną z kinematografią i amatorskim/niezależnym ruchem filmowym, pokazuje rozwój klubów filmowych i osiągnięcia poszczególnych twórców filmowych działających w naszym regionie w ciągu minionego półwiecza. Swoje miejsce mają tu osiągnięcia jednego z pierwszych kraju Amatorskiego Klubu Filmowego "Śląsk" w którym swoją przygodę z filmem zaczynali Norbert Boronowski i Edward Poloczek. Swoje miejsce zajmuje tu historia łaziskiego klubu filmowego "Nurt" oraz mikołowskiego "iksa". Książka przybliża postaci kilkudziesięciu filmowców. Wśród nich są tez tak znane osoby jak Leon Wojtala, Franciszek Dzida, Józef Kłyk czy Wojciech Wikarek. W wędrówce przez pokolenia filmowców, autor przedstawia czas kina celuloidowego oraz kino amatorskie realizowane w technice wideo. W ostatniej części opracowania autor pokazuje osiągnięcia młodego pokolenia, wykorzystującego w swojej filmowej działalności najnowsze technologie cyfrowe. To właśnie młodzi ludzie, jak kiedyś ich dziadkowie i ojcowie stanowią przyszłość amatorskiego ruchu filmowego. Lekko napisana opowieść o historii śląskiego kina niezależnego to opowieść o ludziach, którzy to kino tworzyli. Książka ilustrowana jest kilkudziesięcioma czarno białymi i kolorowymi fotografiami.

Publikacja opracowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, które autor otrzymał w 2009 roku. Wydanie publikacji możliwe było dzięki wsparciu Województwa Śląskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie, Miasta Łaziska Górne i stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju.

Książkę będzie można nabyć także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie.

Tytuł: Filmowe Południe - Kino amatorskie na Górnym Śląsku
Autor: Wojciech Szwiec
Zdjęcia na okładce: Krzysztof Paliński, archiwum AKF "iks" w Mikołowie

MIKOŁÓW Z PERSPEKTYWY 150 LAT

„Mikołów z perspektywy 150 lat” stanowi znakomite uzupełnienie poprzednich pozycji na temat tego wspaniałego miasta. Autorzy, Ryszard Szendzielarz oraz Bogusław Bromboszcz, zdobyli zupełnie nowe informacje, zdjęcia, pocztówki, które poszerzają naszą wiedzę o rodzimym mieście. Bogato ilustrowana książka zachwyca znakomitymi zdjęciami, precyzją informacji oraz wieloma ciekawymi historiami z ostatnich 150 lat. Zagłębiając się w stronice owej publikacji, możemy poznać genezę niejednej ulicy czy też instytucji, zobaczyć ryciny, fotografie nieistniejących już budynków, jak i twarze osób, które na stałe wpisały się w historię miasta. Pozycja, która powinna widnieć w biblioteczce każdego mieszkańca Mikołowa. Znakomita na prezent, nawet bez okazji, ucieszy każdego, kto interesuje się swymi korzeniami i historią Górnego Śląska.
Publikacja zachwycająca nietuzinkowym wyglądem oraz bardzo solidną jakością wykonania, do nabycia w Informatorium MBP w cenie 85 zł.

Autorzy: Ryszard Szendzielarz, Bogusław Bromboszcz
Wydawca: Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 460
Format: A4
Twarda oprawa, wysokiej jakości papier kredowy.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU