2024.05.29 – „Katastrofa na talerzu” – mikołowska premiera reportażu wraz z panelem dyskusyjnym i promocją kuchni roślinnej

Film “Katastrofa na talerzu” to podróż pokazująca z różnych perspektyw: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców, współczesny system żywności. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na naprawcze działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestię prawa dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych. “Katastrofa na talerzu” to przegląd kosztów, które generuje dzisiaj system produkcji żywności i rolnictwo zwierzęce. Kosztów dla zdrowia publicznego, takich jak choroby cywilizacyjne, ubóstwo żywnościowe, antybiotykooporność, kosztów środowiskowych, utraty bioróżnorodności, kosztów klimatycznych. Niezdrowa, nieetyczna żywność to problem globalny, który jest fundamentem katastrofy klimatycznej, środowiskowej, społecznej, zdrowotnej.
Po premierze filmu odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi: osobami decyzyjnymi ze świata polityki i samorządu, aktywizmu i nauki, moderowana przez ambasadorów zielonej zmiany na talerzu, czyli Mikołów Roślinnie Yeah oraz degustacja kuchni wegańskiej – poczęstunek przygotuje @Komu Hummus?

Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o rozwiązaniach proklimatycznych na poziomie lokalnym i o transformacji systemu żywności. Punktem wyjścia do wspólnych rozważań będzie koncepcja błękitno-zielonego miasta oraz efekty projektu Mikołów dla klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem modułu Błękitno-zielone Szkoły. Będziemy szukać odpowiedzi m.in. na pytania: co możemy (z)robić – wspólnie, jak i indywidualnie – by zatrzymać coraz szybciej postępujący kryzys klimatyczny? Czy to, co znajduje się na naszym talerzu, będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości? Jaką rolę odgrywa edukacja w kształtowaniu postaw młodych pokoleń w kwestii klimatu i żywności?

Film “Katastrofa na talerzu” powstał dzięki wsparciu Vegan Grants. Matronką honorową jest dr Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA). Matronat i współpraca: Krytyka Polityczna. Film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Green REV Institute, w ramach koalicji Future food 4 Climate i jest jednym z serii spotkań EVS Talks 2024.

Partnerzy: Mikołów – ogród życia, Mikołów dla Klimatu, Stowarzyszenie Krawczyka 21

Data: 29.05.2024 (środa), godz. 17:30-19:30

Wstęp: bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece

Wejściówki można także zarezerwować telefonicznie: 32 322 00 63 lub mailowo: wypozyczalnia@autograf.pl