Wystawa „Posłanki na Sejm Śląski”

W naszej bibliotece można oglądać wystawę „Posłanki na Sejm Śląski”, której autorką i kuratorką jest Alina Bednarz, projekt graficzny wykonała Marta Dąbrowska-Okrasko. Bohaterkami wystawy jest pięć kobiet, które w okresie międzywojennym zasiadały w ławach Sejmu Śląskiego: Janina Omańkowska, Bronisława Szymkowiakówna, Maria Gruchlikowa, Maria Kujawska, Elżbieta Korfantowa.

Wystawa powstała w ramach kulturalno-historycznego projektu „Patriotki ze Śląska” prowadzony od 2018 roku przez stowarzyszenie ON/OFF, dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, a w 2019 i 2020 roku dodatkowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Celem projektu jest odkrywanie, popularyzowanie, upamiętnianie kobiet, zasłużonych nie tylko dla Górnego Śląska, ale dla całego kraju.

Grafika przedstawiająca wystawę