2014.02.25. MTH zaprasza na wykład o Daisy von Pless Email

Księżna pszczyńska Daisy von Pless

Mikołowskie Towarzystwo Historyczne zaprasza wszystkich pasjonatów historii. We wtorek 25.02 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie o godzinie 17.30 odbędzie się prelekcja dr Bronisławy Jeske-Cybulskiej, prezesa MTH, dotycząca losów księżnej pszczyńskiej Daisy von Pless, połączona z prezentacją multimedialną. Będzie to poszerzona wersja wykładu, wygłoszonego w dniu inauguracji wystawy poświęconej księżnej Daisy w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie.

Dr Bronisława Jeske-Cybulska jest autorką dwóch książek poświęconych tej tematyce –  "Książęta pszczyńscy" i "Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie", napisanej wraz z Beatą Górnioczek.

Księżna Maria Teresa zwana Daisy (Stokrotka) urodziła się 28 czerwca 1873 roku w Ruthin (Anglia), zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.

Losy tej angielskiej arystokratki, która poślubiła Hansa Heinricha XV Hochberga, księcia von Pless, właściciela ogromnego majątku związanego z Pszczyną i Książem, jej uroda oraz wielka popularność w międzynarodowym towarzystwie nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Wtorek 25.02 godzina 17.30 Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie ul Karola Miarki 5

WSTĘP WOLNY